Sprzątanie Świata 2016

"Podaj dalej... Drugie życie odpadów!" - to hasło 23. edycji Sprzątania Świata, do której ochoczo włączyły się najstarsze grupy z naszego Przedszkola (Wiewiórki, Jeżyki, Motylki). W tym roku akcja zorganizowana została 16. września. Od lat w sprzątaniu świata biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszego otoczenia. Jako że ekologia nie jest Małym Przyrodnikom obca, postanowiliśmy zaangażować się w tę szczytną ideę. Jeszcze przed rozpoczęciem sprzątania dzieci miały okazję przypomnieć sobie podstawowe zagadnienia z zakresu ochrony środowiska (między innymi, by używać opakowań wielokrotnego użytku, zamiast jednorazowych - na przykład materiałowych toreb zakupowych i szklanych butelek - oraz żeby zużyte opakowania, podlegające recyklingowi, sortować i wyrzucać do odpowiednich pojemników). Następnie przedszkolaki, zaopatrzone w ochronne rękawiczki, wyszły do przyprzedszkolnego ogrodu i wspólnie zbierały rozrzucone przez ludzi odpady. Wierzymy, że takie działania wykształcą w dzieciach poczucie współodpowiedzialności za środowisko i estetykę przestrzeni, w której mieszkają i poruszają się na co dzień. Ostatecznie też wszyscy byliśmy szczęśliwi i zadowoleni z dobrze wykonanego zadania.

 

Iwona Marciniak

 

Rodzinny piknik "Mama, tata i ja"

Tradycyjny piknik rodzinny "Mama, tata i ja" zorganizowany został w tym roku w nieco innej formie, niż w latach poprzednich. Warunki pogodowe sprawiły, że zamiast na łonie natury, bawiliśmy się w przedszkolnych salach. Mimo to dzieci i ich rodzice nie zawiedli. Już na samym wejściu witał ich wielki, pluszowy Pasikonik. Liczne zabawy i konkursy, wśród których nie zabrakło między innymi wyścigów w workach, malowania twarzy i włosów czy pokazu mody ekologicznej (z wykorzystaniem strojów, przygotowanych przez dzieci i ich rodziców), poprowadziły Panie z Wytwórni Wydarzeń Wszelkich. Dodatkowo swoje umiejętności miały okazję zaprezentować dzieci uczęszczające na kurs karate w ramach zajęć dodatkowych. Na końcu każda grupa przedstawiła przygotowany wcześniej występ, na który składały się tańce, odśpiewanie piosenki lub wyrecytowanie wiersza - wszystko to dedykowane rodzicom.

Jako że tematyką tegorocznej edycji pikniku była ekologia, każda grupa posadziła swoje drzewko w przyprzedszkolnym ogrodzie.

Iwona Marciniak 

Wyniki konkursu plastycznego "Zielona Planeta"

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO 
"ZIELONA PLANETA"

DECYZJĄ JURY W SKŁADZIE:
Iwona Hofman (Dyrektor Przedszkola), Agnieszka Kuszak i Anna Ksianszkiewicz
przyznano:

 

Równorzędne trzy I miejsca:

- Nadia Glapiak (gr. "Jeżyki")
- Anielka Górczyńska (gr. "Jeżyki")
- Filip Tajsner (gr. "Wiewiórki")

Równorzędne trzy II miejsca:

- Hubert Sobaszkiewicz (gr. "Wiewiórki")
- Gracjan Sieńko (gr. "Jeżyki")
- Piotr Walerowicz (gr. "Misie")

Równorzędne trzy III miejsca:

- Maja Frąckowiak (gr. "Wiewiórki")
- Roksana Płoszajczak (gr. "Wiewiórki")
- Marysia Mizerka (gr. "Wiewiórki")

 

Pozostałym dzieciom przyznajemy wyróżnienia i dziękujemy za udział w konkursie, za wykonanie ciekawych prac konkursowych i włożony w nie trud.

- Pola Wojciechowska (gr. "Wiewiórki")
- Weronika Czerniak (gr. "Jeżyki")
- Martyna Maćkowiak (gr. "Wiewiórki")
- Kacper Szefer (gr. "Wiewiórki")
- Maciej Mietlicki (gr. "Misie")
- Jakub Laskowski (gr. "Wiewiórki")
- Joanna Półrul (gr. "Jeżyki")
- Nadia Gościmska (gr. "Wiewiórki")
- Malwina Ratajczak (gr. "Wiewiórki")

 

Wszyscy uczestnicy otrzymują upominki i dyplomy.

Jednocześnie organizatorzy, Iwona Marciniak oraz Sylwia Rzymska, serdecznie dziękują za uczestnictwo oraz wysoki poziom nadesłanych prac.

KONKURS RECYTATORSKI "PRZYRODA W POEZJI"

25 maja odbyła się kolejna edycja przedszkolnego konkursu recytatorskiego, któremu w tym roku przyświecało hasło: "Przyroda w poezji". Każdą grupę reprezentowała dwójka dzieci. Uczestników konkursu oceniało Jury, w składzie:

Pani Iwona Hofman 

Pani Irena Kowalska

Pani Małgorzata Sznek 

W trakcie obrad Jury, dzieci z grupy "Jeżyki" zaśpiewały piosenkę "Książki" oraz układ taneczny do zbioru "Cztery Pory Roku" A. Vivaldiego.

Poniżej prezentujemy listę zwycięzców, wraz z tytułami zaprezentowanych przez nich wierszy:

1. miejsce - Marysia Izydorek z grupy "Jeżyki" (wiersz J. Tuwima, pt. "Spóźniony Słowik");

2. miejsce - Zuzia Kaźmierczak z grupy "Jeżyki" (wiersz T. Fiutowskiej, pt. "Szalona wyliczanka");

3. miejsce - Filip Tajsner z grupy "Wiewiórki" (wiersz M. Konopnickiej, pt. "Stefek Burczymucha");

Ponadto Jury przyznało szczególne wyróżnienie dla Piotrusia Walerowicza z grupy "Misie", za recytację wiersza pt. "Żuk" J. Brzechwy.

 

Wyróżnienia przyznano także:

Filipowi Michalskiemu, grupa "Misie" (wiersz G. Skrzypczak, pt. "W czystości siła");

Roksanie Płoszajczak, grupa "Wiewiórki" (wiersz J. Brzechwy, pt. "Żuk");

Jakub Jadczak, grupa "Motylki" (wiersz J. Brzechwy, pt. "O zielonym jeżu");

Wiktoria Stangierska, grupa "Motylki" (wiersz J. Brzechwy, pt. "Żuk").

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy: Iwona Marciniak, Beata Małek

DZIEŃ ZIELONO-NIEBIESKO-ZÓŁTY

Podobnie jak w poprzednich latach, powyższe barwy stały się dla nas symbolem obchodów Światowego Dnia Ziemi, przypadającego na 22 kwietnia. "Palący temat - niska emisja" - takie hasło było motywem przewodnim tegorocznej edycji święta. Obchody rozpoczęliśmy od wspólnego zaśpiewania przedszkolnego hymnu, pod tytułem "Nasza Planeta". Następnie każda z obecnych grup zaśpiewała wybraną piosenkę o tematyce przyrodniczej. Dzieci z grupy "Jeżyki" wykonały ponadto taniec "Ptaszki i kwiatki" do utworu "Wiosna" ze zbioru "Cztery Pory Roku" A. Vivaldiego. "Wiewiórki" natomiast zaprezentowały pokaz mody ekologicznej, przygotowany pod kierownictwem swojej wychowawczyni - Sylwii Rzymskiej. Stroje, opracowane przez rodziców, wykonane były z odpadów. Zwieńczeniem dnia było wręczenie symbolicznych plakietek "Przyjaciela Przyrody" wszystkim dzieciom.

Iwona Marciniak